Sute de sportivi s-au reunit în weekend în Baia Mare să-și perfecționeze tehnicile de taekwondo

×
Codul embed a fost copiat

Peste 370 de sportivi, cu vârste între 5 și 50 de ani, s-au reunit în weekend în Baia Mare să-și perfecționeze tehnicile de taekwondo, în cadrul unui stagiu de pregătire.

Presiunea este mare, având în vedere că, la sfârșitul lunii aprilie, cei mai buni vor participa la Campionatul European. Competiția - la care România a obținut anul trecut primul loc în Croația - va fi organizată acum la Cluj-Napoca.

Timp de 3 zile, peste 370 de sportivi, de toate vârstele, de la 15 cluburi din țară, și-au perfecționat tehnicile de luptă, sub atenta supraveghere a maeștrilor în taekwondo.

Printre ei este și Iulia, care, la doar 10 ani, se mândrește deja cu peste 30 de medalii, câștigate în diverse competiții de profil.

Iulia Mesaroș, sportiv: „Practic, de la 4 ani și 9 luni, mi-am dorit întotdeauna să fac sport de contact, așa că părinții mei m-au adus la taekwondo. Să ajung campioană mondială."

Remus practică acest sport de 26 de ani, iar fiicele îi calcă pe urme.

Remus Catricicău, maestru emerit al sportului: „Din cauza părinților mei, care - fiind mic și slab de fel - au vrut să mă întăresc, să n-am probleme în viață. Și fetele mele au ajuns în aceeași sală cred deja încep să meargă pe performanță.”

Cosmin Oprescu, președinte Federația Română de Taekwondo ITF: „Este un stagiu de perfecționare a tehnicii, pe o regiune, zone Maramureș, Ardeal și partea de Crișana, unde sportivii pot finaliza și cu un examen de centura neagră.”

Dan Goron, președinte ACS Dragonul Baia Mare: „Sunt mulți sportivi prezenți, care chiar dacă au 5 ani sau 50 de ani, toți se pregătesc cot la cot, în arta marțială și în ramura de sport taekwondo.”

La sfârșitul săptămânii, la Vaslui va avea loc Campionatul Național pentru Seniori și Juniori. O competiție importantă, unde se va stabili lotul național, care va participa la Campionatul European de la Cluj-Napoca, programat la final de aprilie.

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani

Real Madrid a cucerit pentru a 15-a oară trofeul Champions League la fotbal, iar succesul spaniolilor l-a îmbogățit pe un român.

România a cucerit şapte medalii de aur și trei de argint la Europenele Under-19 de canotaj

Echipajele României au obţinut şapte medalii de aur la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori (Under19) 2024 de la Kruszwica (Polonia).

Real Madrid a câștigat Liga Campionilor, după o finală de vis cu Borussia Dortmund. A 15-a "urecheată" pentru "Los Blancos"

Real Madrid este noua regină a Europei. Echipa spaniolă a câștigat, sâmbătă, pentru a 15-a oară în istorie, Liga Campionilor.

MAE confirmă cetăţenia română a tinerelor decedate după ce au fost luate de ape în Italia. Noi informații despre acest caz

Ministerul de Externe a confirmat că tinerele găsite decedate după ce au fost luate de apele fluviului Natisone, în regiunea Friuli Venezia Giulia din Italia, erau românce.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa”, partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Războiul din Gaza s-ar putea încheia. SUA se aşteaptă ca Israelul să accepte planul de pace, dacă Hamas îl aprobă

Statele Unite au afirmat la sfârşitul săptămânii că se aşteaptă ca Israelul să accepte planul de pace pentru Fâşia Gaza, ale cărui etape au fost detaliate de preşedintele american Joe Biden, dacă Hamas va face acest lucru.